Co robić, by mieć gładką cerę?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczyszczać, peelingować, nawilżać. Wszystko zależy także od tego, jakich kosmetyków użyjesz. Wiadomo, że kosmetyki naturalne, ekologiczne lub gorąco polecane przez osoby, które z nich korzystały, są najlepsze. Dobre efekty przyniesie także pielęgnacja produktami wysokiej jakości. To, czy twoja cera będzie zadbana i ładna, zależy także w dużej mierze od ciebie: twojej systematyczności i tego, czy prawidłowo stosujesz kosmetyki.

Pierwszym etapem pielęgnacji cery jest demakijaż i oczyszczanie.

Do usuwania makijażu użyj mleczka (jeżeli twoja skóra jest sucha), płynu micelarnego (jeżeli skóra jest normalna) lub preparatów aptecznych (jeśli masz wrażliwą i trądzikową cerę). Na płatek kosmetyczny nałóż niewielką ilość kosmetyku i dociśnij delikatnie do skóry. Poczekaj aż makijaż rozpuści się, a potem oczyść skórę tonikiem. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem lub wągrami, stosuj toniki z kwasami – bardzo szybko pozbędziesz się niedoskonałości. Osoby z suchą skórą powinny używać nawilżających kosmetyków.

Złuszczanie naskórka to kolejny etap pielęgnacji twarzy.

Konsystencja i składniki peelingu powinny być dobrane do rodzaju cery. Peelingi enzymatyczne dobrze sprawdzą się u osób z wrażliwą cerą. Podczas aplikacji nie podrażnisz cery, bo złuszczanie odbywa się podczas „rozpuszczania” komórek skóry za sprawą roślinnych enzymów. Peelingi drobno i gruboziarniste należą do grupy peelingów mechanicznych. Złuszczają szybciej i większe obszary skóry twarzy.

Po złuszczeniu naskórka połóż maseczkę.

Wybrać możesz różne rodzaje tych kosmetyków, począwszy od maseczek typu peel – off, przez maseczki nie wymagające spłukiwania, po maski, które zasychając na twarzy, tworząc skorupę. Najbardziej popularne są maseczki z glinki. Jej kolor (i tym samym właściwości) dobierz do potrzeb twojej cery. Równie skuteczne będą maseczki przygotowane przez ciebie ze składników, które znajdziesz w kuchni, np. maseczka owsiana lub z dodatkiem miodu lub awokado.

Ostatnim etapem w pielęgnacji cery jest nawilżanie.

Zapamiętaj, że zaraz po zmyciu maseczki (zwłaszcza takiej, która nie posiadała nawilżających właściwości) skóra będzie wysuszona i „ściągnięta”. Do nawilżenia użyj kremu lub oliwki. Kosmetyki dobierz do typu skóry, konsystencji lub pory roku (tłuste kremy lepiej sprawdzą się zimą i u osób z suchą cerą, kremy lekkie zniosą upały i przyniosą ukojenie skórze tłustej i mieszanej).